Syyskuun alussa Kuhmalahti – Kylästä kylään -kehittämishankkeen kyläkoordinaattorina aloitti Pauliina Kari. Uudessa tehtävässään hän haluaa vahvistaa kylien elinvoimaa ennen kaikkea ihmisten, yhteistyön ja kohtaamisten kautta.
Pauliina asuu Kuhmalahdella perheensä kanssa lähes satavuotiaassa sukutalossa Längelmäveden rannalla. Vaikka vakituista asumista Kuhmalahdella on takana seitsemän vuotta, alue on tullut tutuksi jo paljon aiemmin puolison kotiseutuna.
– Alun perin ajattelimme, että talosta tulisi kesäpaikka, mutta remontin edetessä päätimme asettua tänne pysyvästi, Pauliina kertoo.
Kuhmalahden vahvuuksina Pauliina pitää erityisesti luonnon läheisyyttä ja rauhallisuutta.
– Ihastuin Kuhmalahden ympäristöön. Täällä on helppo hengittää niin kirjaimellisesti kuin kuvaannollisestikin. Luonto alkaa lähes kotiovelta, arki tuntuu rauhallisemmalta ja iltaisin tähtitaivas loistaa kirkkaana ilman kaupungin valoja.
Yrittäjyys tukee uutta roolia
Kyläkoordinaattorin työn ohella Pauliina toimii sivutoimisena yrittäjänä. Hänen yrityksensä keskittyy aivoterveyteen sekä aivoystävällisemmän työelämän valmennuksiin ja koulutuksiin.
Yrittäjyyden taustalla on halu hyödyntää omaa osaamista uudella tavalla ICT-alan asiantuntijatehtävien jälkeen.
– Olen kouluttautunut viime vuosina paljon työuupumuksen, aivoterveyden ja paremman tietotyön teemoihin. Niiden ympärille myös yritystoimintani rakentuu.
Pauliina kertoo olevansa innokas oppija, joka kehittää osaamistaan jatkuvasti.
Ihmiset ja yhteistyö innostavat
Uudessa työssään Pauliina odottaa eniten mahdollisuutta tutustua alueen ihmisiin ja vahvistaa yhteistyötä eri toimijoiden välillä.
– On mukavaa päästä verkostoitumaan ja tutustumaan kyläläisiin paremmin. Tässä työssä yhdistyvät monet sellaiset taidot, joita olen kerännyt työelämästä, järjestöistä ja tapahtumien järjestämisestä.
Yhteistyön merkitys kylien elinvoimalle on hänen mielestään ratkaiseva.
– Kylien suurin voimavara ovat ihmiset. Kun yhdistykset, yritykset ja asukkaat löytävät yhteisiä tavoitteita, syntyy toimintaa, uusia ideoita ja yhteenkuuluvuuden tunnetta.
Ideoita ja kohtaamisia kyläpankilla
Kyläkoordinaattorina Pauliina toivoo yhteydenottoja matalalla kynnyksellä.
– Kaikenlaisista ideoista ja ajatuksista saa tulla juttelemaan. Vaikka kaikkea ei enää hankkeen aikana ehditä toteuttaa, voidaan yhdessä miettiä eteenpäin, mitä mahdollisuuksia niiden edistämiseen on.
Pauliinan voi tavata Kyläpankilla, jossa hän pyrkii olemaan aina tiistaisin paikalla kello 9–16, mahdollisuuksien mukaan muulloinkin. Tiistaisin Kyläpankki tarjoaa myös yhteisöllisen etätyötilan alueen asukkaille.
– Tervetuloa käymään ja vaihtamaan kuulumisia. Ovi on avoinna uusille ideoille ja kohtaamisille.
Teksti ja kuva: Senni Jalonen

