Neste ja Restel varasivat yritystontin Lemetystä

Neste ja ravintolayhtiö Restel ovat varanneet yritystontin Kangasalan Lemetystä. Lemetty sijaitsee Lamminrahkaa vastapäätä, Lahdentien toisella puolella.

Business Kangasalan toimitusjohtajan Päivi Kuusivaaran mukaan hankkeessa on tarkoitus toteuttaa täyden palvelun liikenneasema. Suunnitelmiin sisältyvät polttoainejakelun lisäksi tauko- ja ravintolapalvelut.

– Tontti on erittäin sopiva kyseiseen tarkoitukseen ja alueelle on ollut selkeä tarve liikenneasemalle oheispalveluineen, Kuusivaara toteaa.

Lahdentienä tunnettu valtatie 12 kuuluu Liikenne- ja viestintäministeriön käynnistämään hankkeeseen, jonka tavoitteena on kytkeä Suomi osaksi Eurooppatietä 16. Eurooppatie 16 kulkee Pohjois-Irlannista aina Kotkan satamaan asti ja kytkee yhden Suomen kriittisistä poikittaisista tieyhteyksistä entistä tiiviimmin länteen ja vahvistaa turvallisuutta, huoltovarmuutta ja taloutta.

Neste Markkinointi Oy:n ja Restel Taukopaikat Oy:n tekemä tonttivaraus on voimassa vuoden ajan. Tontti on varattu suunnittelua varten ja asiasta tiedotetaan suunnittelun edetessä lisää.

Neste ja Restel solmivat viime vuonna yhteistyösopimuksen, jossa Restel tuottaa ravintola-, kahvila- ja myymäläpalveluja osalla Nesteen liikenneasemista.

© Business Kangasala 2026 Creative Crue